Fiyatı:37 TL
ISBN:978-605-4412-41-9
Ataerki ve Birikim
Uluslararası İşbölümünde Kadınlar

Cinsiyete dayalı işbölümünün toplumsal kökenlerini inceleyen bu klasikleşmiş eser, kolonileştirme ve ‘evkadınlaştırma’ süreçlerinin genel tarihinin yanı sıra, yeni uluslararası işbölümünü ve kadınların en ucuzundan birer üretici ve tüketici olarak oynamak zorunda bırakıldıkları rolü eleştirel bir perspektifle tahlil ediyor. Mies, feminist teoride esaslı bir paradigma değişikliğine yol açan bir yaklaşımla kapitalist ataerkinin günümüzdeki küresel ölçekli egemenliğini betimlerken, bu egemenliğe karşı nasıl bir mücadele verilmesi gerektiğine de açıklık getiriyor.

Teori ile pratiğin otantik ve birlikte gelişimini gözeten bu çalışma feminist teorinin ulaşabileceği doruk noktalardan biri…

‘Heyecan verici… Feminist bir akademisyen tarafından son yıllarda gerçekleştirilmiş en iddialı proje.’ -Deniz Kandiyoti

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Maria Mies

Almanya’nın Köln kentinde Fachhochschüle’de sosyoloji profesörüdür. Uzun yıllar Hindistan’da çalıştı. 1979 yılında Hollanda’nın Lahey kentindeki Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde Kadın ve Kalkınma programını kurdu. 1960’ların sonundan itibaren kadın hareketi içinde ve kadın araştırmalarında aktif olarak yer almaktadır. Feminizm, ekoloji ve Üçüncü Dünya meselelerine dair birkaç kitap ve çok sayıda makale yayınladı. Asıl ilgi alanlarından birisi, metodolojide ve ekonomide alternatif bir yaklaşımın oluşturulmasıdır. Veronika Bennhold Thomsen ile birlikte geçim perspektifi üzerine yazdığı Çok-taraflı Yatırım Anlaşması (MAI) hakkındaki kitabı The Subsistence Perspective 1999 yılında Zed Books tarafından yayınlanmıştır. Türkçede Yayımlanan Eserleri: Son Sömürge Kadın İletişim Yayınları.

daha fazla bilgi

Yıldız Temürtürkan

Yıldız Temürtürkan

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Patriarchy and Accumulation on a World Scale  
Yayın No: 130  
Sayfa Sayısı: 434  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 1. Baskı/2012  
Çeviri: Yıldız Temurtürkan  
Kapak: Sinan Demirkaya  
Baskı ve cilt: Mattek Matbaacılık  


Etiketler: # kadın,
Araştırma İnceleme Tümü
Ailenin Serencamı
İsyandan İnşaya
İttihat Terakki ve Kürtler
Medyatikleşen Kültürler
Türkiye'nin 68'i
Feminist Güzergah