Çeviri: Berhan Soner Çeviri: Barış Yıldırım
Fiyatı:30 TL
ISBN:978-605-4878-04-8
Film Kuramı
Duyular Yoluyla Bir Giriş

Her film (ve sinema kuramı) ideal bir izleyici öngörür ve bu izleyicinin zihni ve bedeni ile beyazperde arasında bir ilişki tahayyül eder. Sinema ve izleyicisi arasındaki bu ilişki nasıl kurulur? Sinema araştırmalarının öncü isimlerinden Thomas Elsaesser ile Malte Hagener, sinema kuramının bu can alıcı sorusuna yanıt arıyorlar.

İzleyici ile beyazperde arasında yedi farklı etkileşim durumundan hareket eden Elsaesser ve Hagener, 1920’lerden günümüze sinema kuramının önemli aşamalarına odaklanıyorlar. Ünlü bir filmden seçilen bir sahneyle açılan her bölümde, okuyucuya önce temel kavramlar tanıtılıyor, daha sonra belirli bir sinema kuramıyla ilişkili düşünce akımları ve kuramcılar değerlendiriliyor.  Pek çok filmden seçilen örnekler, kuramsal kavramları anlamak için birer anahtar işlevi görüyor.

Kitabın film kuramına ilişkin olarak ortaya koyduğu temel öncül "film ve sinemanın beden ve duyularla ilişkisi" dünyayı yeni bir biçimde anlayabilmenin dışında, varoluşun yeni bir yordamını sunmakta, böylelikle de film kuramından yeni bir epistemolojinin yanı sıra yeni bir ontoloji de talep etmektedir.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Malte Hagener

Malte Hagener

daha fazla bilgi

Thomas Elsaesser

Thomas Elsaesser

daha fazla bilgi

Berhan Soner

Berhan Soner

daha fazla bilgi

Barış Yıldırım

Barış Yıldırım

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Film Theory  
Yayın No: 2014  
Sayfa Sayısı: 344  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2014  
Editör: Ahmet Gürata  
Kapak: Duysal Tuncer  
Düzelti: Emel Yuvayapan-Ümit Özger  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Etiketler: # sinema, #kuram,
Sinema Tümü
Film Eleştirisi Elkitabı
Su Sis ve Toprak
Godard
İran Sinemasında Kadın
Yoksul Zeki Ökten